The
ABN 13 402 622 355        REGISTERED CHARITY CFN 13957
Ph: 0435 007 563

Australian Entertainment 'MO' Awards Inc.

Your Show Business Family

40th ‘MO’ Award Nominees For 2016 

VENUE
 COMPERE

JUNIOR ENTERTAINERS COURTESY OF 

 PRODUCER
Burwood RSL Club
Tony Hogan
PVS and Claire Abrakmanov
  Darryl Talbott
1. SOLO PERFORMER OF THE YEAR:
Annie Zoghbi
Chris Bond
Chris Connolly
David Bond
Danny Elliott
John Watson


4. DANCE BAND OF THE YEAR
Hogans Heroes 
Kamis 
Mesa Groove
Mr James Band 
Neon Nights
Pink Cadillac 
Urban Stone 

 7. J.O.K ENCOURAGEMENT AWARD
Sponsor: BARLOW MUSIC 

Alexandra Younes 
Fasika Ayallew
Marlissa Punzalan
Samantha Shirley Endycott 
Sara Mazzurco
Tony Sergi 


10. VARIETY PRODUCTION SHOW:
Drags to Bitches
Lashes, Legs & Lyrics 
Neon Nights - A Journey With The Stars
Soiree Cabaret Production Show 
Supreme Motown 
3 GEN Show

13.  COMPERE OF THE YEAR:
Bobby Bradford 
Rikki Organ 
Roy Cooper
Terry Kaff 
Terry Mac
Tony Hogan 


16. FEMALE COUNTRY  PERFORMER OF THE YEAR
Beccy Cole
Clair Hayes
Jean Stafford
Kel-Anne Brandt 
Kirsty Lee Akers  
Melinda Schneider

19. TECHNICAL SUPPORT OF THE YEAR

Burwood RSL 
Canterbury Hurlstone Park
Hope Estate Hunter Valley
Laycock Theatre Gosford 
South Sydney Juniors
The Star Sydney   


22. THE RODNEY RUDE STAND-UP COMEDIAN
Ahn Do 
Gary Who 
Jackie Loeb
Jimeoin 
Russell Gilbert 
Vince Sorrenti 

25. FEMALE VOCAL PERFORMER OF THE YEAR
Sponsor: ALVA
Alisa Gray 
Belinda Adams 
Helen Zerefos 
Kerryn Grant 
Lisa Crouch
Monique Montez
2. BEST DUO:
About Face
AM to PM
Gibbo and Co
Just Jammin
Take Two
The Happy Hippies   
 

5. BEST TRIBUTE SHOW
Damn Good Divas 
Dean Bourne Orbison Show 
Remembering the Carpenters - Lisa Budin-Price
Sincerely Elvis - Wayne Cooper  
Tonite's the Nite 

8. BEST  VERSATILE VARIETY OR HARMONY ACT
Audio Vixen
Danny Elliott
Double Exposure
Robertson Brothers
Toni Stevens
Wayne Rogers

11. BEST CHILDREN SHOW

Frankie Valentyn
Hotpot and Aunty Judy 
Marty and Emu 
The Gigalees Crazy Comedy Show 
The Party Bears 
The Wiggles

14. INTERNATIONAL THEME SHOW PERFORMER:
Joey Fimmano Italian Show 
Kamis Polynesian show
Latin Vibes 
Manila by Night 
Peter Paki Polynesian
Roddy Montez Show

 17 .BEST ACCOMPANYING BAND:
Bob McKinnon Band 
Dave Hallard Band
Funky Do Da's 
Graeme Fisher Allstars
Greg Hooper Band 
Liverpool Catholic Club Band

 20. BEST MALE COUNTRY PERFORMER
Chad Morgan
Col Hardy
Rex Dallas
Snowy Robson
Troy Cassar-Daley
Wayne Horsburgh 

23. BEST VENUE 
Burwood RSL
Canterbury Hurlstone Park
Hope Estate Hunter Valley
Penrith Panthers
Q Theatre  Joan Sutherland Centre  Penrith South Sydney Juniors





26. ENTERTAINER/S  OF THE YEAR
Sponsor: GUARDIAN FUNERALS


For an outstanding Performer or Performers, rating among the highest score in the above categories


3.  BEST JUNIOR AWARD:

Sponsor: COUNTRY COMFORT

Anthony Abrakmanov
Bobby Harrison
E D 5 Dancers
Ella E 
Kiara Taylor 
Michelle Mutyora 
Taylah Jade Albert


 6. JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD 

For any individual who has made an outstanding contribution to the community outside his/her normal career in the entertainment industry

To Be Announced On The Night



9. SIGHT ACT OF THE YEAR

Sponsor:  PHIL CASS

Adam Mada 
Brendan Mon tanner
Darren Carr 
HotPot and Aunty Judy 
This Side Up Acrobats 
Wayne Donnelly, Hypnosis Downunder  


12. THE ‘MO’ HALL OF FAME AWARD
:
Sponsor: MASTERTON HOMES


This is a most prestigious award and will be announced on the night of the Awards


 

15.  COUNTRY GROUP/BAND FOR 2016

Lonesome Train

Neillyrich 

Roadhouse

Rough Diamonds

The Bush Wackers

The McClymonts



18. ROCK  ACT OF YEAR
 
AC/DC 
Jon English
Mondo Rock 
Shannon Noll
The Radiators
Thirsty Merc 


21. THE ‘MO’ COMEDY ACT OF THE YEAR 

Al Showman
Darren Carr
Harriet Littlesmith 
Kenny Graham 
Maggie Scott
Brett Thomas

24.  MALE PERFORMER  OF THE YEAR
Sponsor: CANTERBURY HURLSTONE PARK RSL
Jeff Fallon 
Larry Stellar  
Mark Vincent 
Michael Montgomery 
Roy Cooper 
Stephen Fisher King

Click Buttons Below to Go to Winners of Previous Years